Mide Botoksu

Günümüzde toplumun % 35’i obezite sorunu yaşamaktadır. Çağın hastalığı olarak adlandırılan obezitenin tedavisinde arayışlar sürekli olarak devam etmektedir. Önceki yıllarda Mide kelepçesi (Gastric Banding) ile hızlanan obezitenin girişimsel tedavi yöntemleri daha sonraki yıllarda Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide), Mide By Pass ve Mide Balonu uygulaması gibi yöntemlerle sürekli çeşitlilik ve gelişim göstermektedir.

Bu bağlamda son yıllarda adı daha çok duyulmaya başlayan bir yöntem ise, Mide Botoksu (Gastric Botox İnjection)’dur. Mide botoksu endoskopik olarak uygulanmaktadır. Midenin iç yüzeyinde 8-10 farklı noktasına 100 ile 500 ünite arasında değişen oranlarda enjeksiyon yapılmaktadır. Botoks sağlık ve kozmetik amaçlı olarak pek çok konuda uygulanmaktadır. Yüzdeki kırışıklıklar, terlemenin önlenmesi, anal fissür gibi sağlıklı ve kozmetik sorunlarında kullanılan botoks artık obezitenin tedavisinde de kullanılmaktadır. Obezite tedavisinde yeni bir çığır açan botoks uygulaması 20 dk gibi kısa bir sürede gerçekleşmekte ve hastanede yatış gerekmemektedir. Herhangi bir riski yok denecek kadar az bir yöntemdir. Tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi Botulinum A toksini bu amaçla kullanılmaktadır.

Botoks etkisini; mide boşalmasını geciktirip böylece uzun süre tokluk sağlayarak göstermektedir. Botoks uygulandıktan sonra normalde mideyi 2-6 saatte terk eden gıdalar daha uzun süre midede kalarak tekrar açlık oluşmasının önüne geçmektedir. Botoks mide kaslarına, mide sinirlerine etki ederek mide hareketlerinin yavaşlamasına neden olur. Bu uygulamadan sonra uzun süre açlık hissedilmez, daha az gıda ile doygunluk sağlanabilir.

Botoks uygulaması ameliyat yöntemlerine göre uygulanması daha kolay, daha risksizdir.

İş ve güçten uzak kalınmadan 3-4 saat ayrılarak gerçekleştirilebilir. Etkisi 6 ay devam eden Botoks uygulaması, 6 ay arayla istenirse tekrarlanabilir. Herhangi bir iz bırakmaz. Kalıcı bir etki yapmaz.

Botoks uygulamasının dezavantajı 6 ay sonra ilacın etkisizleşmesi ve kilo veren kişinin eğer dikkat etmez ise tekrar kilo alma olasılığıdır. Ancak, geçen 6 aylık süre içinde kazanılmış olan beslenme alışkanlığı korunur ise tekrar kilo alınmayabilir.

Tüm dünyada hızla kabul gören Botoks ile kilolardan kurulmak için karar vermek ve kliniğimize müracaat etmeniz yeterli.